Katedra Ewangelicka - Loft Gallery - najlepsze fotorelacje z wydarzeń

Katedra Ewangelicka

Katedra Ewangelicka – w połowie XIX w. Katowice przeżywały okres dynamicznego rozwoju przemysłowego dzięki właścicielowi tych terenów Franzowi Wincklerowi. Otworzył tu liczne zakłady przemysłowe, które przyciągnęły innych przedsiębiorców, a także linię 

kolejową. Przybyło wówczas do Katowic wiele osób wyznania protestanckiego. W związku z tym pojawiła się idea budowy własnej świątyni.
Plan architektoniczny zlecono dyrektorowi Akademii Budownictwa w Berlinie – Richardowi Lucaemu, natomiast koszt budowy wsparł m.in. Hubert von Tiele-Winckler.
Kościół budowano w latach 1856 – 1858. Jest on wykonany w stylu neoklasycznym charakteryzującym się okrągło – łukowymi oknami i halowymi wnętrzami.
Wobec szybkiego rozwoju parafii w 1887 r. nastąpiła znaczna rozbudowa – dobudowano dwie wieżyczki, przedłużono nawę o 15 m. Kolejna rozbudowa miała miejsce w latach 1899-1902 – dobudowano wówczas dwa skrzydła boczne, zakrystię, a przy organach miejsce dla chóru.
W takiej formie kościół zachował się do dziś. Oryginalne witraże w prezbiterium ufundowane zostały przez rodzinę Tiele-Wincklerów. Cennym zabytkiem są również organy głosowe z 1922 r., na których odbywają się liczne koncerty.
Po drugiej wojnie światowej budynek został przejęty przez Kościół Rzymskokatolicki, ale w 1947 r. powrócił do pierwotnych właścicieli.
W latach 1997-2000 przeprowadzono jego kompleksowy remont. Aktualnie pełni funkcję katedry biskupa katowickiego Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

 

Kliknij TUTAJ lub na miniaturkę aby zobaczyć pełną wersję panoramy.

 

Udostępnij:
WRÓĆ DO GALERII

[ess_post]
strzałka do góry