Park Kościuszki - Loft Gallery - najlepsze fotorelacje z wydarzeń

Park Kościuszki

Kościół Św. Michała – to najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic. Zbudowano go w 1510 roku w Syryni (pow. wodzisławski), gdzie przez ponad 400 lat pełnił funkcję kościoła parafialnego. W 1938 roku został przeniesiony do Parku Kościuszki w Katowicach.

Jest to świątynia jednonawowa, z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. Takie zamknięcie jest charakterystyczne dla piętnasto – i szesnastowiecznych śląskich zabytków. Ściany nawy oraz prezbiterium zrobiono w konstrukcji wieńcowej z sosnowych bali – wszystkie połączenia wykonano bez użycia gwoździ.
W późniejszym czasie do głównego korpusu dostawiono zakrystię, przedsionek oraz kaplicę.
Ponieważ kościół na początku posiadał raczej cechy kaplicy nie wznoszono przy nim wieży, więc nie było miejsca na dzwon. Dzwonnica, która znalazła swoje miejsce po południowej stronie kościoła została wybudowana w 1679 r.
We wnętrzu kościoła znajduje się korpus XVII – wiecznej ambony oraz późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVI wieku. W kruchcie znajdują się: XV – wieczna kropielnica z kamienia i drewniana skrzynia z okuciami z XVIII i XIX wieku. Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami.
W maju 1997 roku prezydent Katowic podjął decyzję o zorganizowaniu w wyżej opisanym Kościółku punktu muzealnego – filii Muzeum Historii Katowic.

Kliknij TUTAJ  aby zobaczyć pełną wersję panoramy.

 

 

Udostępnij:
WRÓĆ DO GALERII

[ess_post]
strzałka do góry